Podstrona 1

Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie

Prev - Next
Znajdujesz się tutaj: ZSEL » O szkole » Patron »

Ojczyzna jest dobrem wspólnym
wszystkich obywateli i jako taka
jest też wielkim obowiązkiem””
Jan Paweł II
„Pamięć i tożsamość”
 

 

Jubileusz 50-lecia szkoły był doskonałym momentem podkreślającym działalność patriotyczną, zajmującą tak ważne miejsce w planach dydaktyczno – wychowawczych. Dzięki temu ZSEL jest od wielu lat postrzegany jako placówka kultywująca tradycje i pamięć o bohaterach Lublina z września 1939 roku. W latach osiemdziesiątych  nawiązaliśmy kontakty z organizacjami kombatanckimi. Społeczność szkolna włączyła się aktywnie budowę pomnika przy ul. Zana, a także po dziś dzień jest głównym organizatorem miejskich uroczystości, upamiętniających heroizm żołnierzy i ludności cywilnej, broniących swojej „małej ojczyzny” przed niemieckim agresorem w czasie II wojny światowej.

Pamięć o Obrońcach Lublina została szczególnie podkreślona w 1986 roku. Wtedy to z inicjatywy pana Władysława Rokickiego, żołnierza Armii „Lublin” w II Wojnie światowej, przyjaciela naszej szkoły, powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Obrońców Miasta Lublina w 1939r. Rok później, przy ul. Zana uroczyście odsłonięto pomnik, zaprojektowany przez artystę plastyka Jerzego Kierskiego z Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS, upamiętniający Obrońców Lublina we wrześniu 1939r. Jego lokalizacja nie była przypadkowa w tym miejscu w 1939 r. zorganizowano polowy cmentarz, na którym spoczęły ofiary tragicznego Września.

Nawiązując kontakty ze Związkiem Kombatantów RP (obecnie Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich, II Oddział im. Obrońców Lublina w 1939r.), nasza szkoła stała się współorganizatorem corocznych uroczystości upamiętniających wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat.

Zespół Szkół Elektronicznych utrzymuje stały kontakt z żyjącymi obrońcami Lublina i ich rodzinami. Współpracuje ściśle ze Stowarzyszeniem Żołnierzy Batalionów Chłopskich, II Oddział im. Obrońców Lublina w 1939 r.W 1996 r. za swoją działalność Zespół Szkół Elektronicznych został odznaczony Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, a w roku 2005 Medalem Pro Memoria.

Młodzi ludzie, którzy masowo podjęli trud walki o Ojczyznę, stali się wzorem dla współczesnych pokoleń poszukujących stabilnego systemu wartości w dzisiejszej rzeczywistości. Pamięć o ludziach i wydarzeniach z 1939 r. jest podstawą do kształtowania postaw patriotycznych kolejnych pokoleń Polaków, a nadanie szkole imienia Obrońców Lublina 1939 roku stało się przyczynkiem do wzbogacenia i rozwijania tych treści.

          14 września 2007 r. Technikum Elektroniczne otrzymało imię Obrońców Lublina 1939 roku. Wyjątkowym punktem uroczystości było posadzenie na dziedzińcu szkolnym dębu z nasiona pobłogosławionego przez Jana Pawła II. Dąb otrzymał symboliczne imię „Władysław” na cześć Pana Władysława Rokickiego, dzięki któremu pamięć o wydarzeniach i bohaterach września 1939 roku trwa po dziś dzień w świadomości młodzieży Elektronika oraz społeczności lokalnej.

Świadomi nieuchronności przemijania wierzymy, że wspólna troska społeczności Zespołu Szkół Elektronicznych sprawi, że dąb „Władysław” pozostanie na dziedzińcu szkolnym na wieki, świadcząc o ogromnym patriotyzmie obrońców naszego miasta w czasie II Wojny Światowej, krzewiąc wśród młodych najwartościowsze idee…

 

 

„Groby murszeją, giną religie
Armie topnieją. Mrą ich wodzowie.
Krew do podglebia wsiąka i stygnie -
drzewo porasta nowym listowiem.”
W. Broniewski – „Grób Tamerlana”
 

 

Wyjątkowe miejsce w kalendarium uroczystości szkolnych zajmują obchody rocznicowe obrony Lublina we wrześniu 1939 roku, w randze obchodów miejskich, które po nadaniu szkole tak zaszczytnego imienia nabrały jeszcze bardziej szczególnego i podniosłego charakteru.

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij