Podstrona 1

Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie

Prev - Next
Znajdujesz się tutaj: ZSEL » O szkole » Historia » Historia Zespołu Szkół Elektronicznych

Historia Zespołu Szkół Elektronicznych

 

Historia Zespołu Szkół Elektronicznych

Początki Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie sięgają roku szkolnego 1957/58,  kiedy to przy Zasadniczej Szkole Elektrycznej została utworzona jedna klasa o kierunku radio-technika. Nauka odbywała się w budynku przy ul. 22 Lipca. Rok później powstają nowe klasy i szkoła zostaje wyodrębniona jako samodzielna  placówka. Pierwszym dyrektorem szkoły był Jerzy Pawelec.

 

1 grudnia 1959 r. stanowisko dyrektora objął Jan Łazorko i funkcję tę pełnił do 1971r. Pozostaje On w naszej pamięci jako budowniczy tej szkoły. Początkowo szkoła nie miała własnej siedziby, zajmowała pomieszczenia przy ul. R.  Luksemburg i ul. Dubois.

Stopniowo polepszały się warunki lokalowe, powstawały nowe kierunki kształcenia tj.: teletechnika łącznościowa oraz radio i telewizja.

Od 1962 r. Obok szkoły zasadniczej rozpoczyna działalność Technikum Łącznoœści – powstają trzy pierwsze klasy.

4 grudnia 1968 r. szkoła otrzymuje własny budynek przy ul. Wojciechowskiej. W nowej siedzibie szkoła rozbudowuje się, stając się Zespołem Szkół Elektronicznych.

Obok Zasadniczej Szkoły Zawodowej i pięcioletniego Technikum Łączności w roku szkolnym 1969/70 powstaje trzyletnie technikum  na podbudowie dwóch klas liceum ogólnokształcącego.

Od 1971 r. szkoła posiada własny internat. Nowoczesna baza dydaktyczna, doskonale wyposażone pracownie przedmiotowe i profesjonalnie  przygotowana kadra nauczycieli przyciągnęły do „Elektronika” nłodych ludzi, pragnących rozwijać swoje elektroniczne zainteresowania. ZSEL zaczęto kojarzyć z doskonale wykształconymi technikami, a absolwenci naszej szkoły stali się najbardziej reprezentatywną grupą studentów lubelskich i ogólnopolskich uczelni  technicznych.

W swojej bogatej historii obok wymienionych już szkół w ramach ZSEL funkcjonowały również Technikum 3-letnie na podbudowie ZSZ, Technikum na podbudowie LO (PST),  Pomaturalne Studium Elektroniczne (PSE) oraz Zaoczne Technikum Elektroniczne.

W latach 70-tych, przed budynkiem szkoły wzniesiono pomnik upamiętniający I Samodzielny Morski Batalion zapasowy, utworzony w 1944r. w Lublinie, wchodzący w skład Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej w Ustce.

 

Nauczycielka ZSEL pani Ludmiła Sołowiej-Mańko 12 października 1989r. została matką chrzestną jednego z miast – okrętów o nazwie ORP „Lublin”. Poprzez nadanie okrętom nazw-miast; Lublin, Poznań, Gniezno, Toruń, Kraków, w szczególny sposób zaznaczono związek Marynarki Wojennej z różnymi regionami kraju. Miał on charakter edukacyjny i wychowawczy, a nasza szkoła aktywnie współpracuje z dowództwem i załogą zaprzyjaźnionego okrętu z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, goszcząc nawzajem załogę i uczniów organizując wycieczki na wybrzeże połączone ze zwiedzaniem i pobytem na okręcie oraz międzyszkolne konkursy marynistyczne.

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij